web page design software download

Przyjazd po najważniejszych uczestników wesela.

Historycznie patrząc to orkiestra weselna towarzyszyła już od wczesnych godzin porannych Państwu Młodym. Orkiestra przyjeżdżała najpierw po drużbów, starostów, świadków aby razem z nimi zawitać do progu Pana młodego. Tam po wielu tradycyjnych rytuałach i śpiewanym błogosławieństwie Pana Młodego kończyła marszami wyprowadzając jeszcze kawalera do swojej przyszłej żony.  

Przyjazd do Panny Młodej.

Zespół weselny musiał jako pierwszy dotrzeć przebijając się przez różne bramy weselne do domu Panny młodej aby marszami przywitać wszystkich już gości. Po przyjeździe Pana młodego zaczyna się oprawa muzyczna wspólnego błogosławieństwa które jest typowym wyciskaczem łez. Tutaj orkiestra na wesele gram pieśni kościelne np. „Serdeczna Matko” „Barka” itp. 

Wyjazd do Kościoła.

W rytm marsza granego przez zespół muzyczny, wszyscy weselnicy wyjeżdżają do kościoła na ceremonię ślubu. Trasa usłana jest kwiatami, bramami a czasem barwnymi przedstawieniami „słaźby” weselnej.  

Ceremonia ślubu.

Czasami podczas samej mszy orkiestra weselna grała pieśni kościelne, ale raczej ta funkcja jest zarezerwowana dla organisty kościelnego. Natomiast zaraz po zakończonej mszy, zespół weselny czekał już pod bramą kościelną by znów dźwiękami biesiadnych utworów oznajmić o ślubie Państwa Młodych. 

Przyjazd do Sali weselnej.

Orkiestra znów musi wyprzedzić wszystkich aby przyjechać przed wszystkimi gośćmi weselnymi. Zespół muzyczny wita wszystkich marszem a po przyjeździe Młodej Pary odgrywane jest tradycyjne sto lat po raz pierwszy!

Obiad i pierwszy taniec.

Po przywitaniu na Sali, orkiestra w imieniu gospodarzy zaprasza na smaczny obiad. Po obiedzie aby rozpocząć cześć taneczną przyjęcia weselnego Para Młoda tradycyjnie musi odtańczyć Pierwszy taniec. Po zakończeniu tańca można śmiało uznać, że rozpoczynamy zabawę weselną!

Krojenie weselnego tortu.

To kolejny punkt wesela. Zespół weselny gra specjalny utwór a w tym czasie Para Młoda kroi pierwsze porcję, karmiąc się zjada po kawałku po czym częstują się wszyscy weselnicy. 

Oczepiny.

Tutaj także nie może zabraknąć orkiestry która prowadzi całą ceremonię oczepinową. Oczepiny omówione zostały w innym artykule na naszej stronie. 

Zabawy po północy.

Zespół na wesele przygotowuje szereg zabaw które przeprowadza podczas wesela. Zabawy to często niespodzianki aby podczas ich organizacji było wiele śmiechu i zaskoczenia. 
Żegnanie gości.
Nad ranem, z godziny na godzinę goście żegnają się i wychodzą. Orkiestra weselna stara się każdego z nich pożegnać marszem aby jeszcze bardziej zapadła w pamięć atmosfera udanego wesela.